Ültetési tanácsok
A fenyőféléket és az örökzöldeket kora ősszel, vagy tavasszal ültessük. A késő őszi ültetés kevésbé ajánlott, mert már nincs idő a begyökeresedésre, és a növények a tél folyamán a fagyott talajból nem tudnak vizet felvenni, ezért esetleg kiszáradnak, elpusztulnak.
A lombhullató fák, cserjék lombhullástól rügyfakadásig (általában október végétől április elejéig) fagymentes időben bármikor ültethetők. Ahol állandó öntözési lehetőség nincs, ott az őszi időpont a legkedvezőbb, mert a begyökeresedésre több az idő és a következő évben a növények a szárazságtól kevésbé szenvednek.
A konténeres növények – fagyos napok kivételével – bármikor ültethetők.
Az ültetőgödör talaját jó minőségű termőfölddel, érett szerves trágyával, esetenként műtrágyával javítsuk fel. A gödör szélessége legalább másfélszerese legyen a gyökérzet vagy a földlabda átmérőjének. A fa mozgatásánál ügyeljünk arra, hogy a fa törzsét, kérgét ne dörzsöljük le.
Ültetés előtt a fákat és cserjéket metsszük meg.
A fa koronáját a kétszer iskolázott fáknál erőteljesen metsszük meg, háromszor iskolázott fák esetében a korona harmadát távolítsuk el.
A nagyrügyű és a metszést nehezen tűrő fajoknál a korona ágait célszerű ritkítani. A fagyérzékeny növények metszésére csak tavasszal, rügyfakadáskor kerüljön sor.
Ültetésnél a növények ugyanolyan mélyre kerüljenek, mint a faiskolában voltak, tehát gyökérnyakig ültessük a földbe. Földlabdás növények ültetésénél csak a belapátolt földet tömörítsük, a földlabdára ne lépjünk. A földlabdás növényeket gyorsan bomló, környezetbarát anyagba csomagoljuk, ezért a nyaki rész megbontása után azzal együtt ültessük el.
A fa gödörbe helyezését követően a támasztó karókat is helyezzük el.
Konténeres fák ültetésénél fontos, hogy a gyökérlabda oldalát függőleges irányban három-négy helyen vágjuk át, a jobb gyökérképződés érdekében.
A fa törzsét a kiszáradás és a sugárzó hő ellen jutaszövet körbetekerésével védhetjük.
Ültetés után a fát rögzítsük a támkarókhoz. A kisebb fákhoz egy, a nagyobbakhoz kettő, de inkább három erős karó szükséges. Ügyeljünk arra, hogy kötözésnél a fák kérgét ne sértsük meg.
Az öntözőtányér a földlabda vagy gyökérkorona szélességénél kicsivel nagyobb legyen. A hatékonyabb öntözés érdekében perforált gégecsövet is helyezhetünk az ültetőgödörbe.
Az ültetés évében, majd még egy-két esztendeig a növényeket rendszeresen és bőségesen öntözzük, különösen meleg nyári napokon, nagy vízmennyiséggel, hiszen a teljes gyökérzónát nedvesen kell tartani. Rendkívül fontos, hogy a növény az ültetésig, és azt követően se száradjon ki.
A fenyőfélék az időszakonkénti finom porlasztású vízzel való permetezést gyorsabb növekedéssel hálálják meg.
A növények optimális ültetési idejére vonatkozóan készségesen adunk felvilágosítást.
A növény élő anyag, amely a lelkiismeretes és gondos kezelést gyorsabb növekedéssel hálálja meg.